Архітектура тоталітаризму у Львові

img 20230204 150021 1 - Архітектура тоталітаризму

За доволі невеликий період, радянський історизм лишив певний слід у архітектурі Львова. Попри поставлене ідеологічне завдання для архітекторів у повоєнний період щодо створення «нового радянського образу міста» архітектура цього періоду для Львова видалась на диво, у більшості випадків, контекстуальною.

Оскільки у центральній частині міста кількість вільних ділянок для нової забудови була обмеженою, то початково мова частіше йшла про реконструкцію і повоєнну відбудову окремих будівель і споруд, таких як будівлі Кредитного товариства землевласників на пр. Свободи, 1-3, зруйнованої Колегії єзуїтів та Залізничного вокзалу.

Орієнтовно з 1950-го року почали з’являтись і нові будівлі та споруди з характерними елементами неокласицизму та ар деко. Найбільш впізнаваними є такі об’єкти, як арки Стрийського парку і Парку культури, наріжні житлові будинки на вул. Городоцькій, вул. Коновальця, будівлі Аеропорту та Академії ветеринарної медицини.

Цій стилістиці поклала край Постанова 1955 року «Про усунення надмірностей у проектуванні і будівництві» та нові тенденції у світовій архітектурі. Окремі об’єкти у Львові завершували за спрощеними проектами до 1962 року, а Генеральний план Львова від 1948 року так і не був реалізований.

Карта розташування будівель і споруд

Текст та перелік уклав: Георгій Корнєєв