Історичні кінотеатри Львова

passazh mikolasha 1900 - Історичні кінотеатри

11 вересня 1896 р.,  в приміщенні «Робітничого Дому» (Пасаж Гаусмана), у Львові відбувся перший показ фільму за допомогою апарату вітаскоп, конструкції Томаса Едісона. Транслювали вісім рухомих картин – «Фехтувальники», «На бульварах», «Шотландський танець», «Зміїний танець», «Боксери», «Корабель на морі», «Сцена в домі божевільних», «Веселощі дітей в Тюїльрі». Першим сюжетним фільмом на львівську тематику вважається фільм невідомого автора «У львівській кав’ярні», який був вперше показаний у липні 1897 р.

Кінотеатри постійно починають функціонувати у місті з 1901 р., а саме з початком роботи у Львові представництва Віденської студії фільмів і фотографічних кліше “Уранія”, що діяла у пасажі Міколяша.

У Львові були два типи кінопрокату — невеликі камерні зали, де показували сюжетні й трюкові стрічки, а також великі кінозали — це були здебільшого концертні та театральні приміщення, які відвідувала інтелігенція й освічена молодь. Кінопокази також відбувались у залі філармонії, Новому театрі та “Колізеї” Торна. Репертуар переважно складався з освітніх, документальних і краєзнавчих стрічок, драм та комедій.

Загалом у період 1901-1917 рр. під кінотеатри у Львові було пристосовано понад двадцять зал у різних місцях. З двадцяти чотирьох кінотеатрів у Львові після Першої світової війни не відновили діяльність вісім, решта продовжили функціонувати у середині 20-хх рр. минулого століття та працювали до початку Другої світової війни. 

У тридцятих роках минулого століття, завдяки появі звукового кіно, у Львові продовжився бурхливий розвиток кіноіндустрії. Відбувалась трансформація кінотеатрів з урахуванням нових особливостей фільмів. Перед початком Другої світової війни у Львові працював 31 звуковий кінотеатр, серед них – Apollo, Atlantyk, Colloseum. Невелика кількість кінотеатрів діяла і у період Другої світової війни.

У радянські часи відбувалась оптимізація пов’язана із націоналізацією кінопрокатної галузі, проведено модернізацію існуючих кінозалів, з’являлись і нові окремі будівлі зі значною місткістю такі як кінотеатри “Львів”, “Жовтень”, “ім. Довженка”. 

Занепад кінотеатрів у Львові припав на 1990-ті роки із розвитком телебачення та відеоіндустрії.

Карта розташування історичних кінотеатрів

Перелік уклали: Георгій Корнєєв, Максим Євченко.

Використані джерела: Історія кіно у Львові. 1896-1939 = Historia kina we Lwowie. 1896-1939 / Ірина Котлобулатова. – Львів: Ладекс, 2014. – 95 c. : іл.