Ремонтно-реставраційні роботи головного фасаду будинку-пам’ятки на пл. Ринок, 5

 Ремонтно-реставраційні роботи головного фасаду будинку-пам’ятки на пл. Ринок, 5

Фінансування ремонтно-реставраційних робіт головного фасаду будівлі здійснюється за кошти міського бюджету.

На замовлення управління охорони історичного середовища у 2018 році опрацьовано проектно-кошторисну документацію «Ремонтно-реставраційні роботи головного фасаду будинку-пам’ятки архітектури національного значення на пл. Ринок, 5, охоронний № 326/4» на суму 46 492 грн.

Наприкінці червня 2020 року на замовлення управління розпочато ремонтно-реставраційні роботи. Вартість будівельних робіт 725 000 грн.

remontno restavratsiyni roboty holovnoho fasadu budynku pamyatky na pl rynok5 03 - Ремонтно-реставраційні роботи головного фасаду будинку-пам'ятки на пл. Ринок, 5

Виконавець робіт – КП «Центр Комплекс» ЛОАІВОІ «Союз організації інвалідів України».

Відповідальний за здійснення авторського нагляду – Головний архітектор проекту, Процайло Тетяна Іллівна (вартість авторського нагляду –  5 684 грн).

Технічний нагляд здійснює – Онисько Тарас Ярославович (вартість технічного нагляду – 9 568 грн).

Роботи, передбачені основним договором заплановано завершити у 2020 році за сприятливих температурних режимів.

Загальна вартість об’єкта (згідно укладених договорів) становить           802 073 грн.

Будинок № 5 на пл. Ринок в історичних джерелах згадується з ХVІ ст. Первісна  кам’яниця згоріла під час пожежі 1571 р. Будинок відбудований після пожежі 1571 р. на місці давньої “кам’яниці Лукашевичів” у 1571–1577 рр. на замовлення львівської міщанки, відомої благодійними справами вдови Станіслава Ганля- Софії, фундаторки костелу Св.Софії на львівській Софіївці у Галицькому передмісті,  за проектом Петра Красовського з Лугано.

remontno restavratsiyni roboty holovnoho fasadu budynku pamyatky na pl rynok5 01 - Ремонтно-реставраційні роботи головного фасаду будинку-пам'ятки на пл. Ринок, 5

Багатий архітектурний декор фасаду кам’яниці, про який відомо тільки з письмових джерел, не зберігся. За час перебудов будинку на фасаді відбулося дуже багато змін. Особливо великі зміни відбулися в середині XIX ст., які фактично призвели до втрат стилевих ознак будинку. Сучасний вигляд походить з початку XIX ст., тоді  кам’яний фасад був обштукатурений, внаслідок чого втрачений ренесансний декор. В плані будинок – прямокутний (основний будинок), до якого зі сторони подвір’я з лівої сторони примикає офіцина. Головний будинок, офіцина та мур від будинку №6 на пл. Ринок формують внутрішнє подвір’я.

На рівні другого поверху, по центру, розташований балкон на різьблених кам’яних консолях з кованою  металевою  балюстрадою. Вікна  2-3-4-го поверхів  мають прямокутну форму з простим обрамленням, що має лучкове завершення і невеличкі рельєфи у замках віконних порталів, внизу декоровані профільованими підвіконниками, тягненими у тиньку.

Завершує фасад карниз з фризом зі сухариками. Цей декоративний елемент під карнизом появився під час одного з ремонтів на початку XX ст., тоді ж віконні прорізи отримали прямокутну форму. До цього часу вікна мали лучковидну форму, а сухарики  під вінцевим карнизом були відсутні. Архітектурний вистрій фасаду має простий строгий вигляд, притаманний архітектурі австрійського класицизму.

В кінці XIX ст. поч.XX ст. в приміщеннях першого поверху знаходився ресторан і торгове приміщення С.Рейха.

На 1-му поверсі  і в підвалах збережені кам’яні стіни і склепіння. Планування капітальних стін підвалів і 1-го поверху свідчить про їх збереження з часу побудови середньовічного будинку. 

У 2010- 2011 р.р. в кам’яниці  реставровано сходи XVIII ст.  в рамках українсько-німецького проекту  «Муніципальний розвиток та  оновлення старої частини міста» (реставратор Крістоф Юнгганс та ПП АМ «Ренесанс»).

У рамках реалізації проекту у 2020 році проведено розчистку фасадів, антисептичну та протисольову обробку фасадів, закріплення кам’яних поверхонь, реставрація кам’яного карнизу, обрамування вікон, ліпного декору, плити, консолей та огорожі балкону, розчистка та протисольова обробка кам’яних поверхонь фасаду, відновлення дверних та віконних заповнень, заміна металевих звисів, пофарбування фасаду.