Реставрація та консервація руїн Високого Замку у м. Львові

 Реставрація та консервація руїн Високого Замку у м. Львові

Руїни Високого Замку у м. Львові включено у перелік пам’яток архітектури національного значення, згідно з Постановою Ради Міністрів УРСР ” Про впорядкування справи обліку та охорони пам’ятників архітектури на території Української РСР” № 970 від 24.08.1963 року.

Фрагмент оборонної стіни, що зберігся на сьогодні – це південний мур так званого «пригородку»  – двору між головною зовнішньою  та внутрішньою брамами Високого Замку, зокрема фрагмент оборонного муру стіни в’їздової захаби Замку, який стоїть без фундаменту на скельній основі гори.

restavraciya ta konservaciya ruyin vysokogo zamku u m lvovi 01 - Реставрація та консервація руїн Високого Замку у м. Львові

Залишки стіни являють собою мурування довжиною близько 25 м та висотою до 6 м, орієнтоване зі сходу на захід. Нижня частина мурована  з різнорозмірних брил каменю (піщаноговапняку) на вапняно-глиняно-піщаномурозчині з додаванням подрібненого вапняку та цегли. Ширина муру в нижній частині 1,9-2,3 м. З відмітки 1,5 – 2 м зовнішня поверхня стіни мала цегляну кладку, тоді, як з боку Замку стіна – кам’яна. Ширина муру у верхній частині 1,2-до 2,0 м.

За даними фото фіксації від першої половини ХХ століття західний торець стіни був з наріжним муруванням та мав впорядкований кам’яний відкос, на якому була влаштована кам’яна таблиця. Надпис на плиті був стертий, єдиний фрагмент, який вдалося прочитати мав такий зміст: «творцеві копця Люблінської Унії д. Францішкові Смольці».

restavraciya ta konservaciya ruyin vysokogo zamku u m lvovi 02 - Реставрація та консервація руїн Високого Замку у м. Львові

Внаслідок процесів вивітрювання, замокання та перекристалізації які протягом століть повільно відбувалися в кам’яному моноліті, з’явилися пошкодження у вигляді тріщин та розломів. Природний камінь втратив механічну міцність (деякі зразки вапняку розламувались руками, лицева їх поверхня деструктована на значну глибину). Багаторічні дерева, які росли в безпосередній  близькості від стін, своєю  кореневою системою посилювали процеси подальшого руйнування кам’яної платформи. Каміння з основи періодично випадали та скочувались по рельєфу вниз. Поверхня каменю поросла лишайниками і травою, а біонарости викликали його механічне руйнування.

restavraciya ta konservaciya ruyin vysokogo zamku u m lvovi 03 - Реставрація та консервація руїн Високого Замку у м. Львові

У 2016-2017 –  виготовлено проектно-кошторисну документацію реставрацію та консервацію руїн Високого Замку у м. Львові (152, 568 тис. грн.). У 2018-2019 рр. проведено ремонтно-реставраційні роботи вартістю          1 373 418, 40 грн., які включали роботи з:

–           розчистки та санації основи (земляні роботи),

–           санацію дерев та кущів,

–           санацію поверхні стіни муру, виконано укріплення аварійних ділянок муру,

–           перекладення гостро – аварійних частин стіни (західний торець),

–           при основі ескарпу, по периметру, влаштоване палеве поле під підошву підпірної стінки.

У 2019 році роботи зупинені, у зв’язку з ремонтом дороги, яка веде до руїн Замку і коригуванням проектно-кошторисної документації, яку у 2020 році погоджено у Міністерстві культури, молоді та спорту України.

restavraciya ta konservaciya ruyin vysokogo zamku u m lvovi 04 - Реставрація та консервація руїн Високого Замку у м. Львові

У 2020 році проведено процедуру закупівлі та  на замовлення управління відновлено виконання робіт. Вартість будівельних робіт становить 4 245 477грн.

Виконавець робіт – Приватне підприємство «Володар-Маркет».

Відповідальний за здійснення авторського нагляду – Головний архітектор проекту, Лагуш Зіновій Романович (вартість авторського нагляду –13 474  грн).

Технічний нагляд здійснює – Мокрицький Іван Дмитрович (вартість технічного нагляду –47 158 грн).

Роботи заплановано завершити у 2021 році.

Загальна вартість об’єкта (згідно укладених договорів) становить 4 402 622 грн.

Проектом передбачено реставрацію і консервацію збереженого фрагменту руїн Замку, зокрема, реставрація бійниць, розбірка аварійного дисонуючого бетонного покриття стіни та деструктивного цементного тиньку, консервація та відновлення збережених частин відкритої кам’яної кладки, перекладання верхньої частини кам’яної стіни, доповнення втраченого кам’яного обличкування стіни, перекладання аварійних частин цегляної кладки і реставрація збереженої цегляної кладки, розшивка та заповнення швів, ін’єктування тріщин, закладання вивалів цегляного мурування, консервація лицевої поверхні цегляного автентичного мурування над бійницею правої частини південної сторони, закріплення цегляної поверхні стіни, формування основи муру кам’яними брилами, влаштування дерев’яного дашка над стіною, покриття з гонту, влаштування з/б підпірної стінки та водовідведення, трасування продовження стіни в площині основи муру та доріжок, влаштування пішохідних доріжок, поребриків, водовідвідних лотків, дренажу, влаштування металевого огородження та поручнів для маломобільних груп населення, влаштування лавок, урн для сміття, впорядкування ділянки та посів газону.

restavraciya ta konservaciya ruyin vysokogo zamku u m lvovi 04 1 - Реставрація та консервація руїн Високого Замку у м. Львові

За ремонтно-реставраційні роботи з будівельного підрядуоплаченоу 2020 році 484 317грн., за технагляд – 5 380,11грн., за проведення експертизи – 5 473 грн.