У Львові відреставрували частину фасаду будинку товариства «Дністер»

 У Львові відреставрували частину фасаду будинку товариства «Дністер»

У Львові закінчують реставрацію фасаду будинку колишнього українського страхового товариства «Дністер». Унікальний зразок гуцульської сецесії збудувало бюро видатного архітектора, будівничого, підприємця, педагога, мецената, професора Львівської політехніки Івана Левинського.

Будинок страхового товариства «Дністер» на вул. Руській, 20 звели за проектом Івана Левинського, там були залучені всі фабрики його проектного бюро – з виробництва штучного каменю, металу, кераміки.

«Це унікальний будинок. Львівська сецесія дуже схожа на європейську в загальних рисах. А тут абсолютно інший підхід, бо Левинський ввів гуцульські мотиви і шукав національний образ української сецесії. Народні мотиви він використав у всьому об’ємі: дашок, схожий на бойківський, орнаментика кераміки з мотивами і кольорами надбання гуцульських ремесел», – пояснює Лілія Онищенко.

Нагадаємо, будинок страхового товариства «Дністер» на вул. Руській, 20 – це найяскравіший зразок сецесії Левинського. Він є міською комунальною власністю, зараз там працює міська поліклініка. Це пам’ятка архітектури місцевого значення, а також пам’ятка історії, бо тут виступав український актор і режисер Лесь Курбас. У театральній залі «Дністра» у 1914 році вперше прозвучала пісня Чарнецького «Ой у лузі червона калина», яка стала гімном січових стрільців.