В Україні створили універсальну систему захисту памʼятників в умовах війни

 В Україні створили універсальну систему захисту памʼятників в умовах війни

Українська студія Balbek Bureau запропонувала систему захисту пам’ятників від руйнації в умовах війни RE:Ukraine. Monuments.

Читайте нас у Telegram-каналі про спадщину t.me/spadshyna

У студії кажуть, що з пропозицією розробити таку систему до них звернулися волонтери спільно з Альянсом реставраторів історичних будівель та Департаментом охорони культурної спадщини КМДА.

v ukrayini stvoryly universalnu systemu zakhystu pamyatnykiv v umovakh viyny 01 1024x553 - В Україні створили універсальну систему захисту памʼятників в умовах війни

Завданням архітекторів було розробити типове рішення, яке дозволило б швидко проєктувати укриття для пам’ятника будь-яких габаритів, щоб кожного разу не доводилося створювати конструкцію з нуля для кожного окремого обʼєкта. Таке укриття має захищати від вибухової хвилі, уламків снарядів, куль і вогню.

v ukrayini stvoryly universalnu systemu zakhystu pamyatnykiv v umovakh viyny 04 1024x532 - В Україні створили універсальну систему захисту памʼятників в умовах війни

Система RE:Ukraine Monuments буде складатися із стандартних модулів 200 на 150 см. Каркас модуля пропонують зробити з ригельного риштування. Його встановлюють навколо пам’ятника, але не впритул до нього.

Фасад конструкції зашивають вогнетривкою бакелітовою фанерою, стійкою до вологи та перепадів температур.

v ukrayini stvoryly universalnu systemu zakhystu pamyatnykiv v umovakh viyny 02 - В Україні створили універсальну систему захисту памʼятників в умовах війни

Якщо пам’ятник великий, внутрішній фасад огороджують сіткою рабіца, а простір між фанерою та сіткою заповнюють мішками з піском. Згори конструкцію закривають профлистом.

Таким чином, навколо монумента з’являється захисна коробка, яка не контактує з пам’ятником і не обтяжує його.

v ukrayini stvoryly universalnu systemu zakhystu pamyatnykiv v umovakh viyny 03 - В Україні створили універсальну систему захисту памʼятників в умовах війни

Архітектори пропонують подбати й про вигляд укриття. Щоб гармонійно вписати конструкції в міський ландшафт, фасади варто фарбувати в нейтральні кольори на кшталт сірого чи оливкового.

А для ідентифікації пам’ятника на фасад наклеїти оракал з обрисами монумента й інформацією про нього: назвою, роком встановлення, авторством і історичною довідкою.